Nagrody PRB wręczone po raz dwunasty

Polska Rada Biznesu podała nazwiska laureatów 12. edycji „biznesowych Oskarów”. Nagrodę za „Wizję i innowacje” otrzymał Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy. Statuetka za „Sukces” trafiła do Marty Półtorak, prezes spółki Marma Polskie Folie. W kategorii „Działalność społeczna” zwyciężył Jakub Wygnański, założyciel i prezes pracowni STOCZNIA. „Nagrodę specjalną” otrzymał prof. Norman Davies, angielski historyk zajmujący się Polską.

Jak co roku, w kolejnej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu wzięły udział setki firm i organizacji z całej Polski. Wyboru dokonała Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Krzysztofa Kuliga, członka Polskiej Rady Biznesu i partnera firmy Innova Capital. W skład Kapituły wchodzą autorytety życia gospodarczego i społecznego, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody. Nominacje były monitorowane przez firmę PwC Polska, która jest partnerem merytorycznym konkursu.

Oto sylwetki nagrodzonych:

Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:

Piotr Harasimowicz – poznański przedsiębiorca związany z branżą IT i nowymi technologiami. Założyciel i CEO firmy Vector Synergy, która świadczy usługi konsultacji IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora obronnego i kosmicznego. Wśród jej klientów znajdują się takie organizacje jak NATO, Unia Europejska czy Europejska Agencja Kosmiczna. Frima stworzyła m.in. CDeX, nazywany też poligonem cybernetycznym – symulator ataków hakerskich, w którym została odwzorowana pełna infrastruktura IT organizacji z serwerami, komputerami i zabezpieczeniami. Z zamiłowania Piotr Harasimowicz jest żeglarzem, założycielem Fundacji HRM Racing umożliwiającej rozwój utalentowanym polskim żeglarzom.

W tym roku mecenasem kategorii „Wizja i Innowacje” była firma Polpharma Biologics, a statuetkę wręczył jej prezes, Piotr Korycki.

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

Marta Półtorak – prezes spółki Marma Polskie Folie działającej w ramach Grupy kapitałowej Marma mającej ponad 30-letnią tradycję, będącej jednym z liderów przetwórców tworzyw sztucznych w Europie. Zarządza też spółką Develop Investment, właścicielem Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall, największego wielofunkcyjnego kompleksu stolicy Podkarpacia, łączącego świat biznesu, kultury, handlu i rozrywki. Prowadzi ponadto spółkę Hotele Grupy Marma, która w 2012 roku otworzyła pierwszy na Podkarpaciu hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie.

Statuetkę wręczyła Dominika Kulczyk, mecenaska Nagrody.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:

Jakub Wygnański – założyciel i prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA. Współtwórca Funduszu Obywatelskiego gromadzącego środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce. Działacz opozycji demokratycznej w latach osiemdziesiątych, sekretarz Henryka Wujca, uczestnik rozmów Okrągłego Stołu, działacz ruchu Komitetów Obywatelskich, a także jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych.

Mecenasem tej kategorii była Fundacja EFC, a nagrodę wręczył przewodniczący Rady Fundacji, Igor Czernecki.

Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną PRB im. Jana Wejcherta, którą w tym roku został uhonorowany prof. Norman Davies, historyk angielsko-walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, doctor honoris causa 6 polskich uniwersytetów, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, m.in. książek „Boże igrzysko” i „Powstanie ‘44”, które zyskały status bestsellerów nie tylko w Polsce, lecz także w krajach anglojęzycznych. Nagrodę w imieniu profesora Daviesa, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości, odebrała prof. Katarzyna Pisarska, prezeska Polskiej Fundacji Normana Daviesa.

Statuetkę wręczyła Aldona Wejchert, mecenaska Nagrody.

Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu odbyła się 29 maja 2023 roku w warszawskim Ufficio Primo i była transmitowana na żywo w TVN24 BiS. Wszyscy laureaci „biznesowych Oskarów” w obecności blisko pół tysiąca znamienitych gości otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert.

*

Nagroda Polskiej Rady Biznesu to jeden z najważniejszych konkursów biznesowych w Polsce, którego celem jest honorowanie biznesmenów, wizjonerów i działaczy społecznych za ich wybitny dorobek i osiągnięcia. Konkurs od 2012 r. promuje osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości wpływają na rzeczywistość społeczną i gospodarczą.

en/pl


^