Znamy finalistów 8. edycji Nagrody PRB!

Po raz ósmy Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów Nagrody PRB. Z grona 340 zgłoszonych do konkursu osób wyłoniono po trzech finalistów w każdej kategorii: SUKCES, WIZJA I INNOWACJE oraz DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA. Zwycięzców prestiżowych „biznesowych Oskarów” poznamy 27 maja 2019 roku podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w warszawskim Ufficio Primo.

Finaliści 8. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu:

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

  • Krzysztof Domarecki – założyciel i Prezes Zarządu Grupy Selena, która jest globalnym producentem i dystrybutorem chemii budowlanej. To jeden z trzech największych na świecie producentów piany poliuretanowej. Firma powstała w 1992 roku, a od 2008 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są na trzech kontynentach m.in. w Polsce, Włoszech, Brazylii oraz Korei Południowej i Chinach. W zależności od grup produktowych udział Seleny w rynku waha się od kilkunastu do niemal 40 procent. Roczne nakłady Grupy na badania i rozwój wynoszą 10 mln PLN. Selena jest jednym z fundatorów Fundacji Inteligentny Start, która wspiera rozwój zawodowy młodych Polaków i wzmacnia potencjał polskich przedsiębiorstw.
  • Igor Klaja – założyciel i Prezes Zarządu spółki OTCF, która zbudowana jest na pasji do sportu, wytrwałości i konsekwencji. To polska firma odzieżowa, która od blisko 20 lat specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży odzieży sportowej i akcesoriów dla konsumentów oraz dla sportu zawodowego. W swoim portfolio ma markę 4F, która jest najsilniejszą polską marką sportową. OTCF łączy kompetencje i technologie ze świata sportu ze światem stylu i mody. Jej produkty dostępne są w 34 krajach świata. Od 2010 roku w strojach 4F występują polscy olimpijczycy. W 2020 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w strojach 4F wystąpi 8 reprezentacji.
  • Paweł Szataniak – współzałożyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Wielton, która jest jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Grupa ma cztery centra produkcyjne: w Polsce, Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii, a także dwie montownie we Włoszech oraz Rosji. Swoje produkty oferuje w 35 krajach świata, a sprzedaż zagraniczna stanowi już 70 proc. wolumenu produkcji firmy. Wielton od 2007 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:

  • Dawid Cycoń – współzałożyciel, prezes zarządu i zarazem dyrektor ds. badań i rozwoju ML System. Spółka powstała w 2007 roku i należy do grona 5 kluczowych na świecie producentów zintegrowanej z budownictwem fotowoltaiki. Jest producentem ultralekkiego szkła budowlanego i fotowoltaicznych szyb zespolonych w oparciu o kropki kwantowe (Quantum Glass). ML System jako pierwsza na świecie uruchomiła linię produkcyjną drukowanych ogniw fotowoltaicznych. Od 2018 roku jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
  • Rafał Modrzewski – współzałożyciel i CEO działającej od 2014 roku spółki ICEYE, która jako pierwsza i jedyna firma na świecie stworzyła i skomercjalizowała mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (SAR). Umożliwia on obserwację Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, zachmurzenia, czy też pory dnia i nocy. Konstelacja 18 satelitów ICEYE ma zrewolucjonizować rynek obserwacji satelitarnych, dostarczając dane niemal w rzeczywistym czasie, 24 godziny na dobę. Własna sieć mikrosatelitów ICEYE ma powstać do końca 2020 roku.
  • Wiktor Schmidt – współtwórca i CEO Netguru, która w ciągu 10 lat z małego start-up’u przekształciła się w guru internetu. Nie tylko tworzy oprogramowanie, ale też zajmuje się doradztwem, analizą rynku, tworzeniem wizji i prototypów produktów, designem, a nawet budowaniem strategii internetowych. Netguru stworzyła m.in. portal SięPomaga, który jest największą polską internetową platformę pozyskiwana funduszy dla organizacji pozarządowych, serwis CitySocializer, za pomocą którego użytkownicy mogą poznać znajomych ze swojej okolicy, witrynę Stories Of Change, w którym prezentowane są fotoreportaże z warsztatów akademii World Press Photo, a także wirtualną bazę treści z której korzystają dziennikarze m.in. CBS, The Guardian, Al Jazeera czy Huffington Post. Ponad 95 proc. klientów Netguru jest spoza Polski: z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Bliskiego Wschodu, a nawet Trynidadu i Tobago oraz Bahrajnu.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:

  • Róża Rzeplińska – Stowarzyszenie 61. Współzałożycielka i prezes niezależnej, apartyjnej, pozarządowej organizacji, której intencją jest ochrona prawa obywateli do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Prawo to gwarantuje art. 61 Konstytucji RP. Od 2006 roku w serwisie MamPrawoWiedziec.pl prezentuje dane o doświadczeniu zawodowym i społecznym, poglądach, aktywności i stanie majątku posłów, senatorów, posłów do Parlamentu Europejskiego, prezydentów miasta oraz kandydatów na te funkcje. Stowarzyszenie 61 działa w przekonaniu, że im więcej opinia publiczna wie na temat kandydatów, tym roztropniejszych dokonuje wyborów.
  • Katarzyna Szymielewicz – Panoptykon. Jedna z założycielek i prezeska fundacji, której celem jest ochrona podstawowych wolności i praw człowieka wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem. Fundacja Panoptykon powstała w 2009 roku z inicjatywy grupy społecznie zaangażowanych prawników. Była to odpowiedź na poczucie, że choć żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej nadzorowanym, to brakuje nie tylko konkretnych gwarancji chroniących przed utratą wolności, ale nie ma też merytorycznej publicznej debaty na ten temat. Fundacja Panoptykon jest silną i niezależną pozarządową organizacją, która stoi na straży prywatności w cyfrowym świecie.
  • Alicja Tomaszewska – Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Jedna z inicjatorek i liderka Fundacji, która od 1999 roku jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, całościowo zajmuje się problemem zaginięcia. Główne obszary działalności to nie tylko poszukiwanie osób zaginionych, ale także bezpłatne wsparcie dla rodzin oraz bliskich, np. w walce z depresją oraz profilaktyka zaginięć. Każdego roku ITAKA pomaga 1500 rodzinom. Dzięki Fundacji udało się odnaleźć 12 374 osoby.

„Rekordowa liczba zgłoszeń, która wpłynęła w tegorocznej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, pokazuje jak przez ostatnie siedem lat prestiżową nagrodą stał się nasz „biznesowy Oskar”. Historie wszystkich tegorocznych finalistów pokazują za to jak kreatywnym, pracowitym i otwartym na innych ludzi jesteśmy społeczeństwem. Finaliści w kategorii Sukces umieli wykorzystywać szanse, które 30 lat temu dała im ustrojowa transformacja. Finaliści Wizji i Innowacji pokazują, że marzeń o lepszym życiu nie można ograniczać tylko do realnego świata, ale należy łączyć ten świat z cyfrowym światem, czy wręcz kosmosem. Finaliści w kategorii Działalności Społeczna pokazują nam wszystkim jakie znaczenie dla każdego z nas mają słowa wolność i demokracja, i jak otaczający nas świat próbuje nam je odebrać” – mówi Wojciech Kostrzewa Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB.

Wszyscy finaliści zostali bardzo wnikliwie przeanalizowani pod względem moralności płatniczej i sprawdzeni we wszystkich dostępnych rejestrach dłużników. Wszystkie spółki pozytywnie przeszły weryfikację partnera konkursu firmy Euler Hermes oraz firmy doradczej PwC, która od tego roku jest również partnerem merytorycznym  8. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Laureata Nagrody specjalnej PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego – wskaże Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody. Uroczysta Gala 8. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu podczas której poznamy zwycięzców „biznesowych Oskarów” odbędzie się w warszawskim Ufficio Primo 27 maja 2019 roku i będzie transmitowana na żywo przez telewizję TVN24BIS.

en/pl


^