Znamy finalistów 7. edycji Nagrody PRB

Siedem osób znalazło się w gronie finalistów prestiżowych „biznesowych Oskarów” – tak zdecydowała Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Zwycięzców siódmej edycji Nagrody PRB poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 21 maja 2018 w Warszawie. 

Finaliści nominowani w siódmej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu:

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

  • Przemysław Gacek – założyciel, pomysłodawca i prezes Grupy Pracuj. To jedna z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Europie Środkowej. Wiodący dostawca rozwiązań wspomagających firmy w rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników. Z produktów i usług Grupy Pracuj aktywnie korzysta 30 tysięcy klientów z 40 krajów. Grupa jest właścicielem najbardziej rozpoznawalnych marek rekrutacyjnych: Pracuj.pl w Polsce oraz Rabota.ua na Ukrainie. W obszarze rozwiązań technologicznych oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service) ma dwa produkty: wiodący system ATS eRecruiter, który od lat wspiera firmy w prowadzeniu skutecznej rekrutacji oraz innowacyjną platformę emplo.pl, usprawniającą komunikację i procesy HR w firmach.
  • Zbigniew Grycan – założyciel i prezes Lodziarni Firmowych Grycan. Od 56 lat kontynuuje tradycję cukierniczą, która w jego rodzinie sięga końca XIX wieku. W 1980 roku wraz z żoną Elżbietą przejął warszawską lodziarnię, od której rozpoczęła się historia Zielonej Budki. Po ponad dwóch dekadach rozwoju z małego zakładu rzemieślniczego powstała jedna z największych firm tej branży w Polsce. Po sprzedaży udziałów i 3-letniej przerwie, Zbigniew Grycan zapragnął nowych wyzwań i stworzył markę „Grycan – Lody od pokoleń”. W ciągu zaledwie 14 lat istnienia firma rozwinęła największą rodzinną sieć lodziarnio-kawiarni w Polsce i Europie. Obecnie liczy ponad 150 lokali. Marka Grycan jest też liderem rynku detalicznego w kategorii lodów familijnych w Polsce. W roku 2017 firma wyeksportowała pod marką Grycan lody do 16 krajów na kilku kontynentach.
  • Zenon Ziaja – założyciel i prezes Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków. Założona w 1989 roku firma ma w 100 proc. polski kapitał. Jej działalność to produkcja farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych. Obecnie oferta obejmuje ponad 1000 pozycji preparatów przyjaznych dla skóry i środowiska, nie testowanych na zwierzętach, w których do niezbędnego minimum ograniczono zawartość konserwantów. W 2017 roku na rynek firma wprowadziła 80 mln sztuk produktów. Ziaja dynamicznie rozwija eksport. Obecnie dystrybucja w samej Europie obejmuje ponad 30 krajów m.in. Austrię, Czechy, Danię, Finlandię, Irlandię, Szwecję i Ukrainę.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:

  • Paweł Cywiński – Fundacja Chlebem i Solą, uchodzcy.info. Ruch społeczny powstały w 2012 roku z myślą o podnoszeniu świadomości społecznej na temat uchodźców nie tylko trafiających do Polski, ale i całej Europy. Portal uchodzcy.info poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy, raportów i obalanie stereotypów jest przewodnikiem po rożnych formach zaangażowania i pomocy, zachęcającym i inspirującym do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez działania edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym.
  • Andrzej Guła – Polski Alarm Smogowy. Pomysłodawca i założyciel pierwszej i najbardziej liczącej się inicjatywy zajmującej się przeciwdziałaniem problemowi smogu w Polsce. Celem działań jest w perspektywie kilkuletniej doprowadzenie jakości powietrza do stanu zgodnego z prawem i bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców naszego kraju. Organizacja ma obecnie kilkanaście lokalnych oddziałów w miejscowościach, w których istnieje największy problem ze smogiem, m.in. Czechowicach, Gliwicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Nowym Targu, Pleszewie, Poznaniu, Rabce Zdrój, Raciborzu, Rybniku, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem.
  • Weronika Paszewska – Akcja Demokracja. Fundatorka i dyrektor zarządzająca ruchem ludzi zaangażowanych w działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Kierunek zmian społecznych inicjowanych przez Akcję, wyznaczają wartości, które wspólnie wyznają jej działacze. Dążą do pełnego poszanowania praw człowieka, ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia nierówności społeczno-ekonomicznych.
  • Bartosz Pilitowski – Fundacja Court Watch Polska. Założyciel i lider organizacji wspierającej pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, poprzez prowadzenie Obywatelskiego Monitoringu Sądów oraz budowanie Centrów Sprawiedliwości Naprawczej. Fundacja sprawuje kontrolę społeczną nad pracą sądów i wymiaru sprawiedliwości. Co roku ponad pół tysiąca wolontariuszy obserwuje rozprawy w całej Polsce. Fundacja publikuje raporty, szkoli sędziów oraz jest głosem obywateli w sądach i w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kapituła nie wyłoniła finalistów Nagrody PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE.

„To były wyjątkowo trudne obrady Kapituły. Otrzymaliśmy w tym roku ponad dwieście dwadzieścia nominacji, które kolejny raz utwierdziły nas w przekonaniu, że mamy w Polsce wielu utalentowanych przedsiębiorców oraz ludzi dobrej woli, zaangażowanych w działalność społeczną. Finaliści kategorii „Sukces” pokazują, że są wyjątkowi nie tylko z powodu swoich osiągnięć, ale również z powodu drogi, którą każdy z nich zmierzał do sukcesu. Finaliści kategorii „Działalność społeczna”, których w tym roku mamy wyjątkowo aż czterech udowadniają, że szacunek do drugiego człowieka i dbałość o środowisko – to wartości, które określają jakim demokratycznym społeczeństwem jesteśmy. Mimo otrzymania wielu ciekawych nominacji w kategorii „Wizja i innowacje” Kapituła Nagrody PRB nie wybrała finalistów. Co roku poprzeczka w tej kategorii wędrowała wciąż wyżej i wyżej, dlatego po burzliwych i pełnych emocji obradach Kapituła uznała, że tym razem nie wskaże osób, które chciałaby uhonorować za ich wizje i innowacje” – mówi Wojciech Kostrzewa Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB.

W tegorocznej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, kandydatów zgłaszało blisko tysiąc opiniotwórczych instytucji i osób prywatnych z całej Polski. Wszyscy finaliści pozytywnie przeszli weryfikację firmy Euler Hermes, która jest Partnerem siódmej edycji Nagrody PRB.

Nagroda specjalna PRB przyznawana za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego będzie od tegorocznej edycji nosić imię Jana Wejcherta. Laureata Nagrody Specjalnej PRB im. Jana Wejcherta wskaże Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody.

Uroczysta Gala, podczas której poznamy zdobywców „biznesowych Oskarów” odbędzie się w warszawskim Ufficio Primo 21 maja 2018 roku. Gala transmitowana będzie na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24BIS.

en/pl


^