Znamy zwycięzców 11. edycji „biznesowych Oskarów”. W tym roku nagrody otrzymali: Michał Kwiatkiewicz, współtwórca firmy YES (kategoria SUKCES); Dawid Cycoń, prezes firmy ML System (kategoria WIZJA I INNOWACJE); Renata Durda, liderka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (kategoria DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA). Nagroda Specjalna została przyznana pośmiertnie prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu. Statuetkę w imieniu ojca odebrał Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.
Jak co roku, w kolejnej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu wzięły udział setki firm i organizacji z całej Polski. Nominacje były monitorowane przez firmę PwC w Polsce, która jest partnerem merytorycznym konkursu. Wyboru dokonała Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Krzysztofa Kuliga.
Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu odbyła się 12 września 2022 roku w warszawskim Ufficio Primo. Wszyscy laureaci „biznesowych Oskarów” w obecności blisko pół tysiąca znamienitych gości otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert.
Oto sylwetki nagrodzonych:
Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:
Michał Kwiatkiewicz – współzałożyciel, wspólnie z żoną Magdaleną i jej bratem Krzysztofem Madelskim, firmy YES Biżuteria. Pierwsze kroki w zakresie projektowania i produkcji biżuterii stawiał w Londynie. Firma YES Biżuteria powstała w roku 1981 i w latach 80’ zyskała pozycję jednego z największych producentów biżuterii, między innymi dzięki zastosowaniu unikalnej technologii produkcji. Lata 90’ to sukcesywny rozwój firmy i początek sprzedaży biżuterii z metali szlachetnych, pojawiają się również pierwsze salony stacjonarne YES. Obecnie to blisko 170 salonów YES i ponad 20 salonów marki Verona oraz prężnie działający sklep internetowy.
Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej.
Dawid Cycoń – współzałożyciel i prezes spółki ML System (2007), która w 2018 roku z sukcesem zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pomysłodawca i realizator Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego ML System. Zbudował rynek dla produktów BIPV i Smart City. Zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017–2021, firma ML System jest jednym z pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.
Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:
Renata Durda – kierowniczka Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP, certyfikowana specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, autorka wielu publikacji nt. interdyscyplinarnych rozwiązań służących zapobieganiu przemocy w rodzinie, członkini Rady Kobiet przy Prezydencie m.st. Warszawa. W przeszłości m.in. członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy ministrze pracy i polityki społecznej (2011–2020), ekspertka w Radzie do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem powołanej przez Ministra Sprawiedliwości (2009–2015), społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka (w latach 2010–2018).
Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną PRB im. Jana Wejcherta, którą w tym roku został pośmiertnie uhonorowany prof. Zbigniew Brzeziński, wybitny polsko-amerykański politolog, dyplomata, doradca kilku amerykańskich prezydentów, a także inspirator utworzenia Polskiej Rady Biznesu w 1992 r. Statuetkę w imieniu Zbigniewa Brzezińskiego odebrał jego syn, Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Laureatka w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA otrzymała także nagrodę finansową, której mecenasem jest Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego (EFC).