Laureaci

Laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu

2018


Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii „Sukces”

Zenon Ziaja, założyciel i prezes Zakładu Produkcji Leków Ziaja.


Założony w 1989 roku Zakład Produkcji Leków Ziaja ma w 100 proc. polski kapitał. Jego działalność to produkcja farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych. Obecnie oferta obejmuje ponad 1000 pozycji preparatów przyjaznych dla skóry i środowiska, nie testowanych na zwierzętach, w których do niezbędnego minimum ograniczono zawartość konserwantów. W 2017 roku firma wprowadziła na rynek 80 mln sztuk produktów. Ziaja dynamicznie rozwija eksport. Obecnie dystrybucja w samej Europie obejmuje ponad 30 krajów m.in. Austrię, Czechy, Danię, Finlandię, Irlandię, Szwecję i Ukrainę.

Nominowany w tej kategorii był również Zbigniew Grycan.

Nagroda PRB w kategorii „Wizja i Innowacje” pod patronatem Zarządu PRB

Przemysław Gacek, założyciel i prezes Grupy Pracuj


Grupa Pracuj to wiodący dostawca rozwiązań wspomagających firmy w rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników. Jest właścicielem najbardziej rozpoznawalnych marek rekrutacyjnych: Pracuj.pl w Polsce oraz Rabota.ua na Ukrainie. W obszarze rozwiązań technologicznych oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service) oferuje system ATS eRecruiter, który od lat wspiera firmy w prowadzeniu skutecznej rekrutacji oraz innowacyjną platformę emplo.com, usprawniającą komunikację i procesy HR w firmach. Z produktów i usług Grupy aktywnie korzysta 40 tysięcy klientów z 40 krajów.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii „Działalność Społeczna”

Bartosz Pilitowski, założyciel i lider Fundacji Court Watch Polska


Fundacji Court Watch Polska wspiera pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, poprzez prowadzenie Obywatelskiego Monitoringu Sądów oraz budowanie Centrów Sprawiedliwości Naprawczej. Fundacja sprawuje kontrolę społeczną nad pracą sądów i wymiaru sprawiedliwości. Co roku ponad pół tysiąca wolontariuszy obserwuje rozprawy w całej Polsce. Fundacja publikuje raporty, szkoli sędziów oraz jest głosem obywateli w sądach i w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Nominowani do tej w Kategorii byli również Paweł Cywiński, Andrzej Guła oraz Akcja Demokracja.

Nagroda Specjalna PRB im. Jana Wejcherta

ks. Adam Boniecki, redaktor senior Tygodnika Powszechnego


Swoim życiem pełnym profesjonalizmu, zachowując najwyższe standardy etyczne, kształtuje postawy ludzi odczytując wszystkim przeszłość, która objaśnia sens teraźniejszości. Wyznawane przez niego zasady dziennikarskie to: pierwszeństwo dobra odbiorcy przed dobrem mediów, obiektywizm, wierność prawdzie, która wymaga dystansu nawet wobec własnych przekonań oraz szacunek i tolerancja. Od 54 lat związany z „Tygodnikiem Powszechnym” nie stara się na siłę uszczęśliwiać ludzi według swojej miary. Szanuje, nie boi się ludzi, rozmawia z nimi i przekonuje innych, że „cudownie jest być potrzebnym, dramatem jest bycie niepotrzebnym.”

Laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu
im. Jana Wejcherta

2017

kategoria „Sukces”
Paweł Marchewka, założyciel i prezes firmy Techland
Więcej informacji »

Założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie polskich producentów gier komputerowych. Firma zatrudnia ponad 330 specjalistów i posiada biura w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w kanadyjskim Vancouver. Dzięki takim bestsellerom jak „Dead Island” i „Dying Light”, w które zagrało już ponad 20 milionów graczy z całego świata, Techland cieszy się międzynarodową renomą i jest zaliczany do grona globalnych liderów wśród twórców gier akcji z otwartym światem.

Nominowani do Nagrody w Kategorii "Sukces" byli również Jacek Sarnowski oraz Jan Szynaka. Schowaj opis

kategoria „Wizja i Innowacje”
prof. Krystian Jażdżewski, genetyk i endokrynolog z Centrum Nowych Technologii UW
Więcej informacji »

Prof. Krystian Jażdżewski wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckiej spółki spin-off Warsaw Genomics opracował, jako pierwszy na świecie, metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Nowoczesne testy genetyczne zmieniają współczesną medycynę, bo dzięki ocenie genomu, można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje. Zespół Prof. Jażdżewskiego opracował metodę pozwalającą obniżyć 20-krotnie ceny testów, a przy tym nie stracić wysokiej czułości wykonywanych badań.

Nominowani do Nagrody w Kategorii "Wizja i Innowacje" byli również Marcin Beme oraz Miron Mironiuk. Schowaj opis

kategoria „Działalność Społeczna”
Dr Monika Sajkowska prezeska Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”
Więcej informacji »

Dr Monika Sajkowska jest prezeską Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, wcześniej działającej pod nazwą „Dzieci Niczyje”, której misją od ponad 26 lat jest dążenie, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Fundacja działa, by chronić dzieci przed krzywdzeniem i pomagać tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Fundacja otwiera wkrótce w Warszawie i w Starogardzie Gdańskim, pierwsze w Polsce specjalistyczne placówki dla dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pod jednym dachem dzieci znajdą kompleksową opiekę prawną, medyczną i terapeutyczną.

Nominowani do Nagrody w Kategorii "Działalność Społeczna" byli również Jan Mela oraz ruch "Dziewuchy Dziewuchom".Schowaj opis

Nagroda Specjalna
Prof. Jan Madey
Więcej informacji »

Prof. Jan Madey jest ojcem sukcesów polskich informatyków w licznych, prestiżowych zawodach informatycznych na całym świecie (Google Code Jam, TopCoder, Facebook Hacker Cup, ACM ICPC). Dzięki niemu Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia na świecie (spośród blisko 2,5 tysiąca biorących udział) od 1994 r. co roku kwalifikuje się do światowych finałów najbardziej prestiżowego, organizowanego nieprzerwanie od trzydziestu lat, uniwersyteckiego konkursu programistycznego ACM ICPC. W tych zawodach trenowany przez niego zespół dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata (w 2003 w Beverly Hills i w 2007 w Tokio), raz wicemistrzostwo świata (w 2012 w Warszawie), zaś co roku przez ponad dwadzieścia lat zajmuje czołowe pozycje, w pierwszej dziesiątce na świecie. Prof. Jan Madey jest m.in. twórcą i członkiem Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, członkiem prestiżowych Association for Computing Machinery, Institute of Electrical and Electronics Engineers oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od wielu lat jest też Przewodniczącym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Schowaj opis

2016

kategoria „Sukces”
Dariusz Miłek, Prezes i twórca Grupy CCC
Więcej informacji » Prezes i twórca potęgi działającej na rynku obuwia Grupy CCC, która jest największą detaliczną spółką obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem butów w Europie. CCC w ciągu roku sprzedaje ponad 32 mln par obuwia w 16 krajach. Zatrudnia 7 tys. osób w Polsce i 11 tys. w całej grupie kapitałowej. Jest właścicielem największego i najbardziej nowoczesnego tego typu centrum logistycznego w Europie Środkowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Polkowicach. Z powodzeniem inwestuje w ludzi i ich marzenia m.in. poprzez sponsoring sportu.
Schowaj opis

kategoria „Wizja i Innowacje”
Tomasz Kułakowski, Współzałożyciel i Prezes firmy CodiLime
Więcej informacji » Współzałożyciel i Prezes firmy CodiLime. Jak nikt dotąd potrafił obrócić akademickie osiągnięcia matematyków i informatyków, w biznesowe sukcesy u najbardziej wymagających, globalnych klientów. Firma CodiLime powstała w 2011 roku. Obecnie zatrudnia w Polsce i Kalifornii ponad 150 najlepszych polskich matematyków i informatyków. CodiLime rozwija i wdraża u klientów własne produkty bazujące na sztucznej inteligencji. Zlecenia zagraniczne przynoszą niemal 100% przychodów CodiLime.
Schowaj opis

kategoria „Działalność Społeczna”
dr Anita Kucharska-Dziedzic, Pomysłodawczyni i Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA
Więcej informacji » Pomysłodawczyni i Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, będących ofiarami przemocy domowej. Stowarzyszenie BABA działa w ramach 13 placówek na terenie województwa lubuskiego oraz zróżnicowanych programów pomocowych, które w latach 2014-2015 pomogły 3,5 tys. ofiarom przestępstw, pozwoliły przeszkolić w niesieniu pomocy 16 tys. młodych ludzi, a także wydać publikacje edukacyjne w nakładzie ponad 300 tys. sztuk.
Schowaj opis

Nagroda Specjalna
Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego
Więcej informacji » Andrzej Czernecki był wizjonerem i wybitnym przedsiębiorcą na światową̨ skalę. Stworzył Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC, której głównym zadaniem jest wyrównywanie szans poprzez wspieranie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. Przeznaczył na ten cel połowę̨ swojego majątku szacowanego na kilkaset milionów złotych. To jedna z największych Fundacji w Polsce posiadająca fundusz wieczysty. W Polsce gest Andrzeja Czerneckiego jest zjawiskiem nowym, ale może być́ inspiracją do podejmowania podobnych działań dla polskich przedsiębiorców.
Schowaj opis

2015

kategoria „Sukces”
Jarosław Józefowicz, Prezes Toruńskich Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.
Więcej informacji » Wieloletni Prezes Toruńskich Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA. Kapituła doceniła determinację w dążeniu do celu i trafne decyzje biznesowe na przestrzeni lat oraz umiejętność prowadzenia odpowiedzialnego biznesu na skalę międzynarodową. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych są producentem docenianych na całym świecie artykułów higienicznych i medycznych (bella, happy, seni, eva natura) sprzedawanych poprzez 54 spółki w 17 krajach, które zatrudniają łącznie 7600 osób.
Schowaj opis

kategoria „Wizja i Innowacje”
Piotr Voelkel, Grupa Vox
Więcej informacji » Twórca firm z grupy Vox działających w branży wykończenia i aranżacji wnętrz, ale także mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Kapituła przyznając Nagrodę w tej kategorii doceniła innowacyjny, kreujący nowe standardy, humanistyczny sposób prowadzenia biznesu, z jednoczesnym zaangażowaniem w praktyczną sferę edukacji. Piotr Voelkel jest m.in. założycielem School of Form – pierwszej w Polsce międzynarodowej wyższej uczelni projektowania, współwłaścicielem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet SWPS) oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.
Schowaj opis

kategoria „Działalność Społeczna”
Jarosław Kuba, Stowarzyszenie „Bałt”
Więcej informacji » Kiedy w województwie świętokrzyskim zapanowało strukturalne bezrobocie, postanowił wraz z grupą podobnych sobie zapaleńców, przywrócić do życia dinozaury, aby w ten sposób odmienić oblicze regionu. Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody doceniając wagę zainicjowanych przez stowarzyszenie przemian społeczno-ekonomicznych. W wyniku działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Bałt”, mieszkańcy gminy własnymi siłami stworzyli od podstaw największe centrum rozrywki w Polsce (m.in. Park Jurajski), a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad pół miliona turystów rocznie.
Schowaj opis

Nagroda Specjalna
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
Więcej informacji » Kapituła Nagrody przyznała nagrodę specjalną za rolę jaką odegrał Instytut w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w szczególności, za pozyskanie środków i stworzenie stałej wystawy pt. „1000 lat historii Żydów polskich”. Stowarzyszenie z powodzeniem wdrożyło nowatorskie rozwiązania w partnerstwie publiczno-prywatnym, gdzie idea obywatelska znalazła wsparcie miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja ta zgromadziła niebagatelną kwotę 160 milionów złotych, aby stworzyć wystawę, która pokazuje istotny element historii Polski i wspólnego życia dwóch narodów na przestrzeni dziejów.
Schowaj opis

2014

kategoria „Sukces”
Tomasz Zaboklicki, PESA Bydgoszcz
Więcej informacji » W ciągu 20 lat przeszedł drogę z pozycji szeregowego pracownika do funkcji prezesa i stanowiska dyrektora generalnego PESA Bydgoszcz. W międzyczasie, razem z kolegami z zarządu założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały swojego pracodawcy, za kredyt udzielony pod zastaw prywatnego majątku. Tym samym uratował polską firmę o ponad 160-letniej tradycji od likwidacji. PESA obecnie zatrudnia 4 tys. osób i produkuje oraz remontuje nowoczesne pojazdy szynowe dla klientów z kraju i Europy.
Schowaj opis

kategoria „Wizja i Innowacje”
dr inż. Włodzimierz Strupiński, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych
Więcej informacji » Kieruje grupą uczonych z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, którzy opracowali nowatorską metodę produkcji supernowoczesnego grafenu, dając wielkie nadzieje na rewolucyjne produkty wytwarzane dzięki polskiej myśli technicznej. Efekty pracy Instytutu mogą przyczynić się do poprawienia jakości życia ludzi na całym świecie. Unia Europejska przeznaczy ponad miliard euro w ciągu najbliższych 10 lat na badania w związku z grafenem, a polskimi pracami kieruje właśnie Laureat Nagrody w kategorii Wizja i innowacja.
Schowaj opis

kategoria „Działalność Społeczna”
Jolanta Czernicka-Siwecka, „Fundacja Iskierka”
Więcej informacji » Prezes Fundacji "Iskierka" z Chorzowa, która od 20 lat działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin jako pedagog, trener i animator zmian społecznych. Zajmuje się podnoszeniem jakości życia chorych dzieci oraz ich rodzin, a także angażowaniem środowisk artystycznych, samorządowych i biznesowych w działania pomocowe, pokazując im płynące z tego obopólne korzyści. Nie prosi o wsparcie, a przekonuje, że warto pomagać.
Schowaj opis

2013

kategoria „Sukces”
prof. Paweł Buszman, American Heart of Poland
Więcej informacji » Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, kardiolog. Współzałożyciel, obecny Prezes Zarządu i były Przewodniczący Rady Nadzorczej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS). Pierwsze kroki stawiał w kierowanym przez prof. Zbigniewa Religę oraz Stanisława Pasyka Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, ale wiedzę czerpał przede wszystkim z najlepszych ośrodków kardiologicznych w Europie i USA. Jednym z największych dokonań prof. Buszmana jest powstanie w 2000 roku Polsko-Amerykańskiej Klinki Serca. Sieć klinik okazała się nie tylko sukcesem medycznym, ale też i biznesowym.
Schowaj opis

kategoria „Wizja i Innowacje”
Rafał Brzoska, Integer.pl S.A.
Więcej informacji » Twórca firmy Integer.pl, która w kilka lat osiągnęła status ogólnopolskiego lidera w kolportażu ulotek. Bazując na ogromnej infrastrukturze i tysiącach ludzi zatrudnionych w Integer.pl, zdecydował się powalczyć z monopolem Poczty Polskiej i stworzył największą firmę przesyłkową InPost. Wymyślił i wprowadził na polski rynek paczkomaty. W Polsce firma ma zainstalowane 2,1 tys. paczkomatów, w Wielkiej Brytanii 1,1 tys., we Francji 450.
Schowaj opis

kategoria „Działalność Społeczna”
Mariusz Andrukiewicz, Stowarzyszenie „Być Razem”
Więcej informacji » Szef Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być razem". Stowarzyszenie tworzy m.in. programy pomocowe dla osób znajdujących się w krańcowych sytuacjach socjalnych, społecznych i zawodowych. Pomaga również ofiarom przemocy domowej, ofiarom przestępstw pospolitych czy osobom niepełnosprawnym. Twórca marki „WellDone® Dobre Rzeczy” jest zwolennikiem i propagatorem wizji przedsiębiorstwa społecznego, a także kształtowania tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw.
Schowaj opis

Nagroda Specjalna
Wojciech Sobieraj, Alior Bank
Więcej informacji » Twórca i Prezes Alior Banku, jednego z najbardziej innowacyjnych oraz najdynamiczniej rozwijających się banków w Polsce. Aktywa banku wynoszą ponad 40 mld zł, co plasuje go obecnie na 13. miejscu wśród największych banków w Polsce. Funkcję Prezesa Zarządu Alior Bank SA Wojciech Sobieraj pełni od 2008 roku. Wcześniej, w latach 2002–2006, był wiceprezesem BPH odpowiedzialnym za bankowość detaliczną. Po odejściu z tej instytucji zdecydował się na utworzenie nowego banku.
Schowaj opis

2012

kategoria „Sukces”
Wojciech Inglot, Inglot Cosmetics
Więcej informacji » Twórca kosmetycznego imperium Inglot Cosmetics. Firmę założył już w 1983 roku, ale pierwszym produktem nie były kosmetyki do makijażu, ale płyn do czyszczenia głowic magnetofonowych. Obecnie produkty marki Inglot są dostępne w 46 krajach świata i podbiły serca nie tylko Polek, ale także kobiet z Zachodu, Wschodu, a nawet Arabii. Wojciech Inglot udowodnił całemu światu, że „nie ma Polski A,B,C,D i jej podziałów, a jeśli nawet istnieją, to tylko w naszych głowach”. Aż 95 proc. produkcji pochodzi z zakładu w Przemyślu.
Schowaj opis

kategoria „Wizja i Innowacje”
Adam Kiciński, CD Projekt Red
Więcej informacji » Prezes Zarządu CD PROJEKT SA, największego polskiego producenta i dystrybutora gier komputerowych. Kluczowa postać tworząca i rozwijająca rynek gier komputerowych w Polsce. Od 2006 roku kierował pracami CD Projekt RED - nowej Spółki z grupy odpowiedzialnej za stworzenie gry „Wiedźmin”. W 2015 roku premierę miał „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Gra opowiadająca dalszy ciąg przygód Geralta z Rivii, bohatera wykreowanego przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego, okazała się najbardziej utytułowaną grą w historii.
Schowaj opis

kategoria „Działalność Społeczna”
ks. Jacek Stryczek, „Szlachetna Paczka”
Więcej informacji » Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Twórca i organizator „Szlachetnej Paczki”. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Środowisko, które wtedy skupiło się wokół niego stało się zalążkiem stowarzyszenia. W 2007 roku został mianowany przez arcybiskupa Stanisława Dziwisza Duszpasterzem Ludzi Biznesu oraz Duszpasterzem Wolontariatu w Małopolsce. Znany jest z niekonwencjonalnych kazań oraz poruszających happeningów.
Schowaj opis