Kapituła

W skład Kapituły 7. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta wchodzą przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, autorytety świata biznesu, mediów i polityki, a także członkowie rodziny Jana Wejcherta.

Wojciech Kostrzewa

Przewodniczący kapituły

Doświadczony menedżer, przedsiębiorca i ekonomista. Prezes Zarządu i dyrektor generalny Grupy ITI od 2005 roku. W latach 1990-1995 był prezesem Polskiego Banku Rozwoju S.A. Od 1996 do 2004 wiceprezes i prezes BRE Banku S.A. Pełnił funkcję członka zarządu regionalnego Commerzbank AG. Od 2005 zasiada w radzie nadzorczej TVN, obecnie jako wiceprzewodniczący. Członek rady dyrektorów Stadler Rail AG. Od ponad 20 lat związany z Polską Radą Biznesu, której jest wiceprezesem.

Małgorzata Adamkiewicz

Menedżer i doktor nauk medycznych. Współwłaściciel i Dyrektor Generalny Grupy Adamed - polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations.

prof. Leszek Balcerowicz

Ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz MBA w St. John`s University w Nowym Jorku. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II Wojnie Światowej. Autor reform ekonomicznych rozpoczętych po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2001-2007 prezes Narodowego Banku Polskiego. Przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Igor Czernecki

Syn prof. Andrzeja Czerneckiego Patrona Nagrody PRB w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA. Członek Rady Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego odpowiadający za jej rozwój zgodnie z wizją Andrzeja Czerneckiego i wartościami, które uosabiał patron - prof. Roman Czernecki. Do obowiązków rady należy m. in. zarządzanie funduszem żelaznym.

Waldemar Dąbrowski

Uznany menedżer, animator kultury i polityk. W latach 2002–2005 minister kultury. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Był stypendystą The British Council, Goethe Institiut oraz Departamentu Stanu USA. Ukończył Executive Programme for Leaders in Development na Uniwersytecie Harvarda. Zajmował się promowaniem artystów polskiego teatru, muzyki i plastyki. Jako producent przyczynił się do powstania ponad siedemdziesięciu spektakli Teatru Studio.

prof. Krystian Jażdżewski

Laureat 2017 w kategorii „Wizja i Innowacje”

Wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckiej spółki spin-off Warsaw Genomics opracował, jako pierwszy na świecie, metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Nowoczesne testy genetyczne zmieniają współczesną medycynę, bo dzięki ocenie genomu, można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje. Zespół Prof. Jażdżewskiego opracował metodę pozwalającą obniżyć 20-krotnie ceny testów, a przy tym nie stracić wysokiej czułości wykonywanych badań.

prof. Michał Kleiber

Wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Ambasador ds. Nowej Narracji Europejskiej przy Komisji Europejskiej. Przewodniczący Komitetu Prognoz PAN. Wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Członek Rady Nadzorczej Orange Polska. Od 2001 do 2005 był ministrem nauki i informatyzacji. W ostatnich latach zajmuje się problematyką prorozwojowej polityki państwa, a w szczególności strategią rozwoju edukacji, nauki i innowacyjności gospodarki.

Alicja Kornasiewicz

Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończyła Advanced Management Programe na Harvard Business School w Bostonie oraz Executive Management Programme (INSEAD). W latach 1997-2000 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Związana z EBOiR, Pekao SA, BPH SA oraz Grupą UniCredit.

Jerzy Koźmiński

Ekonomista, dyplomata i urzędnik państwowy. W latach 1994-2000 ambasador RP w Waszyngtonie. Od roku 2000 prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która powstała w celu wspierania budowy społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce oraz dzielenia się doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Dominika Kulczyk

Współwłaścicielka oraz Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Investments Założycielka i prezes Kulczyk Foundation, rodzinnej fundacji prowadzącej działania charytatywne w skali globalnej. Prezes zarządu Green Cross Poland i współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values. Prowadząca autorską serię programów telewizyjnych „Efekt Domina”, która promuje idee odpowiedzialności społecznej.

ARKADIUSZ MUŚ

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Biznesową działalność rozpoczął w 1992 roku od stworzenia firmy PRESS GLASS, której jest jedynym akcjonariuszem i którą rozwinął do miana europejskiego lidera w branży przetwórstwa szkła dla budownictwa. Jest także właścicielem Glass Systems Group z siedzibą w Wielkiej Brytanii, udziałowcem i członkiem Rady Nadzorczej spółki Euroglas Polska, partnerem szwajcarskiej firmy Glas Trösch Holding AG.

prof. Jan Madey

Laureat 2017 Nagroda Specjalna

Ojciec sukcesów polskich informatyków w licznych, prestiżowych zawodach informatycznych na całym świecie. Dzięki niemu Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia na świecie (spośród blisko 2,5 tysiąca biorących udział) od 1994 r. co roku kwalifikuje się do światowych finałów najbardziej prestiżowego, organizowanego nieprzerwanie od trzydziestu lat, uniwersyteckiego konkursu programistycznego ACM ICPC. Prof. Jan Madey jest m.in. twórcą i członkiem Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, członkiem prestiżowych Association for Computing Machinery, Institute of Electrical and Electronics Engineers oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od wielu lat jest też Przewodniczącym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Paweł Marchewka

Laureat 2017 w kategorii „Sukces”

Założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie polskich producentów gier komputerowych. Firma zatrudnia ponad 330 specjalistów i posiada biura w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w kanadyjskim Vancouver. Dzięki takim bestsellerom jak „Dead Island” i „Dying Light”, w które zagrało już ponad 20 mln graczy z całego świata, Techland cieszy się międzynarodową renomą i jest zaliczany do grona globalnych liderów wśród twórców gier akcji z otwartym światem.

Tomasz Mikołajczak

Przedsiębiorca z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w tworzeniu, prywatyzacji i restrukturyzacji firm. Związany z Towarzystwem Inwestycji Kapitałowych S.A. Inwestuje głównie w branże nieruchomości, teleinformatyczną, automatyki budowlanej i przemysłowej oraz w spółki zajmujące się projektowaniem
i budową infrastruktury.

Zbigniew Niemczycki

Absolwent Politechniki Warszawskiej, przedsiębiorca, członek założyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu i właściciel Curtis Group skupiającej Curtis Development, Curtis Health Caps oraz „Bryza” Resort & Spa. Założyciel i prezes Fundacji „Polskie Orły”. Pasjonat lotnictwa i tenisa.

JACEK OLECHOWSKI

Przedsiębiorca branży technologii i mediów. Akcjonariusz i prezes notowanej na GPW spółki MEDIACAP SA oraz właściciel spółek zależnych: IQS, Scholz and Friends Warszawa, TalentMedia, Opinie.pl, Plastream, EMLab czy The Digitals. Prezes stowarzyszenia IAA Polska. W 2005 dołączył do grona Young Global Leaders przy WEF. Członek światowego zarządu Global Dignity – organizacji pro-bono założonej przez JE Haakona Księcia Koronnego Norwegii. Absolwent Wydziału Finansów i Bankowości SGH. Ukończył program “Global Leadership and Public Policy for the 21st Century” Kennedy School of Government (Harvard University) oraz Georgetown Leadership Seminar 2010.

Monika Olejnik

Dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa. Od lat prowadzi w TVN24 program „Kropka nad i”. Ma na swoim koncie wiele nagród m.in.: „Wiktora” „Super Wiktora”, „TeleKamery” w kategorii publicystyka. W 1998 roku uhonorowana tytułem dziennikarza roku „Grand Press”. Rok później została uznana „Kobietą Roku” przez miesięcznik „Twój Styl”. W 2000 roku otrzymała „Złoty Mikrofon” Polskiego Radia.

Marian Owerko

Doświadczony menedżer. Współzałożyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Bakalland będącej właścicielem marek Bakalland i Delecta. Poprzez Fundusz Solter Capital inwestor w branżach: FMCG, nieruchomości i nowych technologii. Absolwent wydziału Handlu Zagranicznego SGH.

Paweł Rymarz

Uznany prawnik, doświadczony menedżer, partner warszawskiego biura renomowanej kancelarii Weil. W swojej karierze prawniczej uczestniczył w największych transakcja M&A w różnych sektorach. Paweł Rymarz jest ekspertem w zakresie rynków kapitałowych, fuzji i przejęć a także w zakresie prawa spółek i ładu korporacyjnego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Monika Sajkowska

Laureat 2017 w kategorii „Działalność Społeczna”

Prezeska Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, wcześniej działającej pod nazwą „Dzieci Niczyje”, której misją od ponad 26 lat jest dążenie, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Fundacja działa, by chronić dzieci przed krzywdzeniem i pomagać tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Fundacja otworzyła w Starogardzie Gdańskim, pierwszą w Polsce specjalistyczną placówkę dla dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pod jednym dachem dzieci znajdą kompleksową opiekę prawną, medyczną i terapeutyczną.

Jacek Szwajcowski

Założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion SA, największej firmy działającej od 25 lat w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Zainicjował utworzenie Fundacji „Dbam o Zdrowie” oraz Muzeum Farmacji w Łodzi. Od 2002 roku Członek, a od 2015 roku prezes Polskiej Rady Biznesu.

Mariusz Walter

Uznany przedsiębiorca, reżyser i producent filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, dziennikarz, pracownik naukowy. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1983 roku wspólnie z Janem Wejchertem założył holding ITI. W 1997 stanął na czele telewizji TVN. Od 2013 roku Honorowy Prezydent Grupy ITI.

Aldona Wejchert

Główny udziałowiec, wiceprezydent i członek komitetu wykonawczego Grupy ITI, z którą związana jest od początku kariery zawodowej. Jako dyrektor generalny, a następnie prezes zarządu współtworzyła Multikino, pierwszą w Polsce sieć multipleksów, należącą dziś do międzynarodowej grupy Vue Entertainment. Do lipca 2015 r., czyli do momentu sprzedaży TVN amerykańskiej grupie medialnej Scripps Networks Interactive, zasiadała w radzie nadzorczej spółki. Obecnie jest członkiem Rady Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Victoria Wejchert

Córka Jana Wejcherta Patrona Nagrody Specjalnej PRB. Absolwentka zarządzania i antropologii na Uniwersytecie Cambridge. Doświadczenie zdobywała w renomowanych instytucjach finansowych w Londynie. Od 2013 roku rozwija swoją Grupę kapitałową, która aktywnie angażuje się w branżę rolniczą i logistyczną. Specjalizacją Grupy są inwestycje w sektorze medycznym w Polsce i za granicą. Victoria Wejchert nadzorowała m.in. zakup i sprzedaż sieci klinik kardiologicznych Allenort oraz inwestycje w szwajcarskie kliniki: psychiatrii i terapii uzależnień The Kusnacht Practice oraz weryfikującą diagnozy medyczne Double Check.

* reprezentuje grono spadkobierców Jana Wejcherta. Z roku na rok uczestniczy w pracach Kapituły wymiennie z Panią Agatą Wejchert-Dworniak.

Agata Wejchert-Dworniak

Córka Jana Wejcherta Patrona Nagrody Specjalnej PRB. Absolwentka London School of Economics. Obecnie zarządza Wejchert Investments, a także restauracją Amber Room i Klubem Polskiej Rady Biznesu. Jest Prezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz zasiada w radzie WWF.

* reprezentuje grono spadkobierców Jana Wejcherta. Z roku na rok uczestniczy w pracach Kapituły wymiennie z Panią Victorią Wejchert.