Kapituła

W skład Kapituły 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta wchodzą przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, autorytety świata biznesu, mediów i polityki, a także członkowie rodziny Jana Wejcherta.

Wojciech Kostrzewa

Przewodniczący kapituły

Doświadczony menedżer, przedsiębiorca i ekonomista. Prezes Zarządu i dyrektor generalny Grupy ITI od 2005 roku. W latach 1990-1995 był prezesem Polskiego Banku Rozwoju S.A. Od 1996 do 2004 wiceprezes i prezes BRE Banku S.A. Pełnił funkcję członka zarządu regionalnego Commerzbank AG. Od 2005 zasiada w radzie nadzorczej TVN, obecnie jako wiceprzewodniczący. Członek rady dyrektorów Stadler Rail AG. Od ponad 20 lat związany z Polską Radą Biznesu, której jest wiceprezesem.

Małgorzata Adamkiewicz

Menedżer i doktor nauk medycznych. Współwłaściciel i Dyrektor Generalny Grupy Adamed - polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations.

prof. Leszek Balcerowicz

Ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz MBA w St. John`s University w Nowym Jorku. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II Wojnie Światowej. Autor reform ekonomicznych rozpoczętych po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2001-2007 prezes Narodowego Banku Polskiego. Przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Waldemar Dąbrowski

Uznany menedżer, animator kultury i polityk. W latach 2002–2005 minister kultury. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Był stypendystą The British Council, Goethe Institiut oraz Departamentu Stanu USA. Ukończył Executive Programme for Leaders in Development na Uniwersytecie Harvarda. Zajmował się promowaniem artystów polskiego teatru, muzyki i plastyki. Jako producent przyczynił się do powstania ponad siedemdziesięciu spektakli Teatru Studio.

Grzegorz Hajdarowicz

Założyciel, główny udziałowiec, a także prezes grupy kapitałowej GREMI zajmującej się inwestycjami kapitałowymi, restrukturyzacją, projektami nieruchomościowymi w Polsce i w Brazylii, a także wydawca tytułów prasowych: Rzeczpospolita, Bloomberg Businessweek Polska, Parkiet, Sukces, Uważam Rze. Absolwent wydziału Prawa Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

prof. Michał Kleiber

Wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Ambasador ds. Nowej Narracji Europejskiej przy Komisji Europejskiej. Przewodniczący Komitetu Prognoz PAN. Wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Członek Rady Nadzorczej Orange Polska. Od 2001 do 2005 był ministrem nauki i informatyzacji. W ostatnich latach zajmuje się problematyką prorozwojowej polityki państwa,
a w szczególności strategią rozwoju edukacji, nauki i innowacyjności gospodarki.

Alicja Kornasiewicz

Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończyła Advanced Management Programe na Harvard Business School w Bostonie oraz Executive Management Programme (INSEAD). W latach 1997-2000 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Związana z EBOiR, Pekao SA, BPH SA oraz Grupą UniCredit.

Jerzy Koźmiński

Ekonomista, dyplomata i urzędnik państwowy. W latach 1994-2000 ambasador RP w Waszyngtonie. Od roku 2000 prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która powstała w celu wspierania budowy społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce oraz dzielenia się doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

dr Anita Kucharska-Dziedzic

Laureatka 2016 w kategorii „Działalność społeczna”

Pomysłodawczyni i prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, będącymi ofiarami przemocy domowej. Stowarzyszenie BABA działa w województwie lubuskim i realizuje programy, które pomogły już tysiącom osób.

Tomasz Kułakowski

Laureat 2016 w kategorii „Wizja i Innowacje”

Współzałożyciel i prezes firmy CodiLime, który jak nikt dotąd potrafił obrócić akademickie sukcesy naszych matematyków i informatyków, w biznesowe sukcesy u najbardziej wymagających, globalnych klientów. CodiLime rozwija i wdraża u klientów własne produkty bazujące na sztucznej inteligencji.

Tomasz Mikołajczak

Przedsiębiorca z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w tworzeniu, prywatyzacji i restrukturyzacji firm. Związany z Towarzystwem Inwestycji Kapitałowych S.A. Inwestuje głównie w branże nieruchomości, teleinformatyczną, automatyki budowlanej i przemysłowej oraz w spółki zajmujące się projektowaniem
i budową infrastruktury.

Dariusz Miłek

Laureat 2016 w kategorii „Sukces”

Prezes i twórca potęgi Grupy CCC, która jest największą detaliczną spółką obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem butów w Europie. Jest właścicielem największego i najbardziej nowoczesnego centrum logistycznego w Europie Środkowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Polkowicach. Inwestuje w ludzi i ich marzenia m.in. poprzez sponsoring sportu.

Zbigniew Niemczycki

Absolwent Politechniki Warszawskiej, przedsiębiorca, członek założyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu i właściciel Curtis Group skupiającej Curtis Development, Curtis Health Caps oraz „Bryza” Resort & Spa. Założyciel i prezes Fundacji „Polskie Orły”. Pasjonat lotnictwa i tenisa.

Monika Olejnik

Dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa. Od lat prowadzi w TVN24 program „Kropka nad i”. Ma na swoim koncie wiele nagród m.in.: „Wiktora” „Super Wiktora”, „TeleKamery” w kategorii publicystyka. W 1998 roku uhonorowana tytułem dziennikarza roku „Grand Press”. Rok później została uznana „Kobietą Roku” przez miesięcznik „Twój Styl”. W 2000 roku otrzymała „Złoty Mikrofon” Polskiego Radia.

Marian Owerko

Doświadczony menedżer. Współzałożyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Bakalland będącej właścicielem marek Bakalland i Delecta. Poprzez Fundusz Solter Capital inwestor w branżach: FMCG, nieruchomości i nowych technologii. Absolwent wydziału Handlu Zagranicznego SGH.

Paweł Rymarz

Uznany prawnik, doświadczony menedżer, partner warszawskiego biura renomowanej kancelarii Weil. W swojej karierze prawniczej uczestniczył w największych transakcja M&A w różnych sektorach. Paweł Rymarz jest ekspertem w zakresie rynków kapitałowych, fuzji i przejęć a także w zakresie prawa spółek i ładu korporacyjnego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jacek Szwajcowski

Założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion S.A., największej firmy działającej od 25 lat w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Zainicjował utworzenie Fundacji „Dbam
o Zdrowie” oraz Muzeum Farmacji w Łodzi. Od 2002 roku Członek, a od 2015 roku prezes Polskiej Rady Biznesu.

Mariusz Walter

Uznany przedsiębiorca, reżyser i producent filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, dziennikarz, pracownik naukowy. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1983 roku wspólnie z Janem Wejchertem założył holding ITI. W 1997 stanął na czele telewizji TVN. Od 2013 roku Honorowy Prezydent Grupy ITI.

Aldona Wejchert

Główny udziałowiec, wiceprezydent i członek komitetu wykonawczego Grupy ITI, z którą związana jest od początku kariery zawodowej. Jako dyrektor generalny, a następnie prezes zarządu współtworzyła Multikino, pierwszą w Polsce sieć multipleksów, należącą dziś do międzynarodowej grupy Vue Entertainment. Do lipca 2015 r., czyli do momentu sprzedaży TVN amerykańskiej grupie medialnej Scripps Networks Interactive, zasiadała w radzie nadzorczej spółki. Obecnie jest członkiem Rady Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Victoria Wejchert

Córka Jana Wejcherta. Absolwentka zarządzania i antropologii na Uniwersytecie Cambridge. Doświadczenie zdobywała w renomowanych instytucjach finansowych w Londynie. Od 2013 roku rozwija swoją Grupę kapitałową, która aktywnie angażuje się w branżę rolniczą i logistyczną. Specjalizacją Grupy są inwestycje w sektorze medycznym w Polsce i za granicą. Victoria Wejchert nadzorowała m.in. zakup i sprzedaż sieci klinik kardiologicznych Allenort oraz inwestycje w szwajcarskie kliniki: psychiatrii i terapii uzależnień The Kusnacht Practice oraz weryfikującą diagnozy medyczne Double Check.

* reprezentuje grono spadkobierców Jana Wejcherta. Z roku na rok uczestniczy w pracach Kapituły wymiennie z Panią Agatą Wejchert-Dworniak.

Agata Wejchert-Dworniak

Absolwentka London School of Economics. Obecnie zarządza Wejchert Investments, a także restauracją Amber Room i Klubem Polskiej Rady Biznesu. Jest Prezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz zasiada w radzie WWF.

* reprezentuje grono spadkobierców Jana Wejcherta. Z roku na rok uczestniczy w pracach Kapituły wymiennie z Panią Victorią Wejchert.