Startuje 6. edycja Nagród Polskiej Rady Biznesu wróć do aktualności

06 grudnia, 2016

Ruszył proces nominacji do 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Kandydatów w trzech kategoriach: sukces, wizja i innowacja oraz działalność społeczna można zgłaszać do końca stycznia 2017 roku. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali 22 maja 2017 roku, która będzie także okazją by spojrzeć na polską przedsiębiorczość przez pryzmat 25 lat istnienia Polskiej Rady Biznesu.

Od sześciu lat Polska Rada Biznesu realizuje projekt, który zmienia polską rzeczywistość, docenia wspaniałych ludzi, pomaga im odnosić sukcesy, realizować wizje, wdrażać innowacje i skutecznie działać społecznie. Tym razem przyznanie Nagród odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ w 2017 roku Polska Rada Biznesu będzie obchodzić 25-lecie swojej działalności. Uroczysta Gala będzie okazją do spojrzenia na polską przedsiębiorczość przez pryzmat historii PRB, jej misji i osiągnięć.

„Idea, która stoi za Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta jest oparta na tych samych wartościach, które od 25 lat stanowią fundament naszej organizacji. To nagroda dla ludzi wyjątkowych, wyróżniających się nie tylko wybitnymi osiągnięciami, ale również drogą jaką do nich doszli. To właśnie takie postacie jak nasz patron, Jan Wejchert, czy Jan Kulczyk, współzałożyciele i wieloletni prezesi Polskiej Rady Biznesu stanowią wzór przedsiębiorcy, który staramy się promować i zaszczepiać w kolejnych pokoleniach” – mówi Wojciech Kostrzewa Przewodniczący Kapituły Nagrody oraz wiceprezes PRB.
Cel Nagrody pozostaje niezmienny od sześciu lat. To poszukiwanie i wybór najlepszych laureatów w trzech kategoriach:

  • "Sukces" - dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi,
  • "Wizja i innowacje" - dla osób, które podejmują odważne działania, wychodzące poza proste schematy działania,
  • "Działalność społeczna" - dla osób, które działając w systemowy sposób odniosły sukces w działalności społecznej, bądź filantropijnej.

„Wyróżnienia, które wręczamy Laureatom mają nie tylko nagradzać, ale przede wszystkim motywować i to nie tylko zwycięzców, ale także tysiące polskich przedsiębiorców, którzy każdego dnia napędzają polską gospodarkę wbrew wielu przeciwnościom. Chcemy pokazać, że ich praca jest ważna, jest dostrzegana. Dlatego każdego roku staramy się angażować setki instytucji, partnerów a nawet prywatnych osób z całej Polski do zgłaszania nominacji. Wierzę, że w tym roku po raz kolejny poznamy wspaniałe historie ludzi, które jeszcze bardziej wzmocnią naszą wiarę w polską przedsiębiorczość i poruszą nasze serca” – powiedziała Aldona Wejchert, Żona Jana Wejcherta oraz członkini Kapituły Nagrody.

6. edycja Nagród będzie miała tez swój wymiar europejski. W roku powstania Polskiej Rady Biznesu miały też miejsce wydarzenia, które trwale wpłynęły na europejską, w tym także Polską gospodarkę.

„W przyszłym roku przypada 25 rocznica wydarzeń stojących u podstaw europejskiej wspólnoty gospodarczej, czyli podpisania porozumienia o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Traktatu z Maastricht. Czujemy się w obowiązku przypominać o tych wydarzeniach, bo to w dużej mierze dzięki nim, polscy przedsiębiorcy, w tym dotychczasowi i przyszli Laureaci Nagród PRB im. Jana Wejcherta, mogą odnosić sukcesy w wymiarze nie tylko polskim, ale także europejskim i globalnym” – dodaje Wojciech Kostrzewa.
Do zgłaszania Kandydatów do Nagrody zaproszono znakomite grono ponad 700 osób ze świata biznesu, nauki, kultury, administracji i polityki. Instytucja Nominująca może zgłosić Kandydata do Nagrody w każdej z wyżej wymienionych kategorii. Kandydatów mogą również zgłaszać osoby indywidualnie za pośrednictwem strony internetowej www.nagrodaprb.pl. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do końca stycznia 2017 roku. W kwietniu 2017 r. Kapituła, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodziny Patrona Nagrody, wyłoni w każdej kategorii trzech Finalistów. Laureatów poznamy 22 maja 2017 r. podczas uroczystej Gali transmitowanej na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24BIS.

Do grona dotychczasowych laureatów Nagrody należą: Dariusz Miłek, prezes i twórca potęgi Grupy CCC, Tomasz Kułakowski, współzałożyciel i prezes innowacyjnej spółki CodiLime, Anita Kucharska-Dziedzic, pomysłodawczyni i prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, Jarosław Józefowicz, wieloletni Prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA, Piotr Voelkel, twórca firm z grupy Vox oraz Jarosław Kuba związany ze Stowarzyszeniem „Bałt”.

W poprzednich latach Nagrodę otrzymali również: Tomasz Zaboklicki Pesa Bydgoszcz, dr inż. Włodzimierz Strupiński Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Jolanta Czernicka-Siwecka Fundacja „Iskierka”, Rafał Brzoska Integer.pl SA, Mariusz Andrukiewicz Stowarzyszenie "Być Razem”, Paweł Buszman American Heart of Poland, Wojciech Inglot Inglot Cosmetics, Adam Kiciński CD Projekt Red, ks. Jacek Stryczek "Szlachetna Paczka".

Szlachetnym uzupełnieniem Nagród Polskiej Rady Biznesu im Jana Wejcherta są Nagrody Specjalne, które stanowią wyjątkową inspirację dla innych. Takie wyróżnienia w ostatnich latach powędrowały do Wojciecha Sobieraja z Alior Banku za wprowadzenie nowej jakości i kultury w wyjątkowo trudnej i konkurencyjnej branży, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny za jego rolę w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz pośmiertnie do prof. Andrzeja Czerneckiego i jego Fundacji wspierającej edukację dzieci i młodzieży z ubogich wiejskich rodzin, na rzecz której przeznaczył połowę̨ swojego, szacowanego na kilkaset milionów złotych, majątku.